Hromosvody
Provádíme tyto hromosvodářské práce:
Odborná Montáž
odborná montáž hromosvodů podle současné normy ČSN EN 62 305 ed. 1-4
Opravy a rekonstrukce
opravy a rekonstrukce hromosvodů podle původní normy ČSN 34 139
Revize hromosvodů
pravidelné, mimořádné, výchozí revize vč. prohlídky, měření uzemnění a vyhotovení
Výškové práce
pomocí horolezecké techniky, výsuvných žebříků a zvedacích plošin
HVI systémy
specialisté na montáž vysokonapěťových izolovaných vodičů HVI
Proč se pouštět do montáže hromosvodu s námi!?
Něco málo o hromosvodech
Abychom pochopili správnou funkci hromosvodu, musíme si nejdříve říct, co je to blesk! Mimořádně silný elektrický výboj, který hledá nejkratší cestu, v tomto případě k zemi. Ta jediná jej bezpečně absorbuje. Při zásahu domu bleskem dochází v celém objektu a v jeho okolí ke krátkodobému zvýšení napětí na všech vodivých předmětech na vysokou hodnotu. Není-li tato hladina vyrovnána propojením všech vodivých předmětů v objektu do jednoho uzemněného obvodu, poničí se některé součástky v zasažených elektrických zařízeních.
Zvýšením tohoto napětí vznikne bleskový proud, který všechno spálí a roztrhá. Bleskový proud je schopen vyrvat celé elektroinstalace ze zdi, za určitých okolností rozboří i celý dům. Stejné následky může mít i blesk, který udeří do sousedního objektu. V okolí zasaženého domu se totiž v elektricky vodivých předmětech indukují proudy o stejné intenzitě, jako jsou původní bleskové. Správně provedený hromosvodový systém Váš dům ochrání před úplnou destrukcí.
Musíme ovšem upozornit, že takto nainstalovaný hromosvod je pouze vnější ochrana před bleskem. – ochrana budovy. Pokud chceme dosáhnout ideální ochrany před bleskem je doporučené, aby se provedla také vnitřní ochrana před bleskem, pomocí svodičů přepětí na přívodu elektřiny a rozvodu v domácnosti. Tím lze předejít případným škodám uvnitř objektu! V případě úderu bleskem do hromosvodu může vzniknout bleskový proud a ten přeskočit na elektroinstalaci, ale dobře nainstalovaný svodič přepětí absorbuje tuto energii a ochrání tak nejen Vaše spotřebiče.
Povinnost ochrany před přepětím je dána také ustanoveními českých technických norem týkajících se elektroinstalace a elektrických zařízení, např. v normě o ochraně před úrazem způsobeným elektrickým proudem, v normě o uzemňování a zejména v souboru norem o ochraně před bleskem (ČSN EN 62305).
Hromosvodovou soustavu jde rozdělit do 3 částí
1. Střešní část a materiál na jeho montáž
- AlMgSi Ø8mm (slitina hliníku-duralu) bezúdržbový, lehký a vodivý materiál s dlouhou životností a nízkou cenou.
- Nerez Ø8mm bezúdržbový, vysoce vodivý, odolný vůči mnoha venkovním vlivům s vysokou životností, střední cesta cenové relace
- CU Ø8,7mm (měď) bezúdržbový, vysoce vodivý, odolný vůči mnoha venkovním vlivům, s vysokou životností, vyšší cena vodiče vč. příslušenství
- Fezn Ø8mm (pozinkovaná ocel) z důvodu jeho korozních vlastností, špatné manipulace, krátké životnosti a po několika letech další investice do jeho opravy s tímto materiálem NEPRACUJEME.
2. Svodová část
- Zde se používají stejné materiály jako při montáži střešní části a svody dělíme na dvě skupiny:
přiznaný svod: drát je tažen svisle po fasádě či okapu na podpěrách, okem viditelný.
skrytý svod: drát je uložen v chráničce, popřípadě zasekán do zdiva, schován pod fasádou.
3. Uzemňovací soustava
- Základový zemnič je důležitá část hromosvodu, kde je nutné dodržet správnou montáž a následné antikorozní opatření spojů a dosáhnout tak potřebných hodnot, při následném měření pro revizní zprávu.
- Zemnič může být zabetonován v základových pásech stavby nebo položen ve výkopu dle norem a předpisů.
- Používané materiály: drát FeZn Ø10mm, pásek FeZn 30x4mm, zemnící tyče délky 1-2 metry a svorky opatřeny žárovým pozinkováním, pro dlouhou životnost.
- Při montáži používáme výhradně ověřené a atestované výrobky od společností:
Dehn + söhne, Tremis, Kovoblesk,